Тема. Слова,
протилежні за значенням (антоніми)
Мета. Розширити
уявлення учнів про антоніми ; ознайомити з терміном ; розвивати уявлення про лексичне значення
слів ,уміння користуватися ними для образного зіставлення контрастних явищ навколишньої дійсності; розвивати увагу ,
зв'язок мовлення ; виховувати почуття дружби, любов до
природи.
Обладнання .Таблиці, малюнки птахів та тварин , картина осіннього лісу, картки.
Вид уроку. Урок-подорож.
Хід уроку
I.Організаційна частина.
- Привітайтеся до наших гостей.
- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного ,
усміхніться . Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і
розпочнемо урок.
II.Контроль , корекція і закріплення знань.
1. Повторення вивченого матеріалу.
1. Повторення вивченого матеріалу.
- По дорозі до школи сьогодні я зустріла Сороку - білобоку.
(Вивішую малюнок сороки) Вона мені на хвості принесла завдання від сови,
що живе у країні слів , які вживаються в нашій мові. А як називається ця
країна, ви дізнаєтесь , коли відгадаєте кросворд.
1. Запис літер в установленому порядку.
2. Головний
член речення, який зазначає, про кого або про що говориться в реченні.
3. Об'єднані
за змістом речення становлять ...
4 . Член
речення, який зазначає, про що саме говориться в реченні про підмет.
5. Слова,
що близькі за значенням.
6. Знак,
який потрібний для позначення звука на письмі.
7. Слово,
або сполучення слів, що називають того, до кого ми звертаємося.
-Яке слово утворилося у виділених
клітинках? (Лексика)
- Сорока пропонує вам подорожувати до цієї країни лісовою стежиною.(Вішаю малюнок осіннього лісу)
Вона хоче, щоб ви любили ліс , знали , як його оберігати , цікавились життям його мешканців.
Вона хоче, щоб ви любили ліс , знали , як його оберігати , цікавились життям його мешканців.
2.Перевірка домашнього завдання.
-Перш ніж рушити у дорогу Сорока хоче перевірити , як ви справилися з домашнім
завданням.
( 1 учень - читає домашню вправу , 2
учні працюють з картками.)
3.Каліграфічна хвилинка.
-Ну що ж , рушаймо. Хто ж це виглядає з-за дерева ?
Дізнаймося , коли виконаємо його завдання.
-Розгорніть зошити, запишіть дату . Запишіть букви
і склади.
Д д Дм дя уд те ят ел
- Яке слово можна скласти з даних складів ? (Дятел)
- Запишіть слово.
- На яке запитання відповідає воно ?
- Як ще називають цього птаха?
- Складіть речення.
Дятел
охороняє здоров'я дерев.
- Підкреслити підмет і присудок.
- В якому слові букв менше ніж звуків ?
- Зробити звуко - буквений аналіз слова здоров'я.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Далі йдемо по стежинці і зустрічають нас :
На лісовій галяві
Сестрички кучеряві.
Сарафанчики біленькі
На них цяточки
чорненькі.
Підійди , поглянь
ти зблизька,
Звуться деревця ...
( Берізки)
-
Вони пропонують
вислухати тему і мету уроку. Діти, ви вже знаєте , що слова близькі за значенням , називаються синонімами. Але в країні Лексика живуть ще й слова з протилежним значенням
- антоніми. Ваше завдання : запам'ятати , як
називаються ці слова, вміти добирати слова з
протилежним значенням, визначати антоніми в тексті. Запишіть тему нашого
уроку.
-
Так що треба
запам'ятати ?
-
Йдучи лісовою
стежкою , ми зустрічаємося з грибами. Вони пропонують нам послухати пояснення нового матеріалу,
ІV. Робота над
новим матеріалом.
- Слова, що мають протилежні значення , називаються
антонімами. Наприклад : день - ніч , холодно - жарко.
- Наведіть приклади самостійно.
-
Розглянемо таблицю.
Який ?
|
білий
|
чорний
|
Що?
|
білизна
|
чорнота
|
Що
робити?
|
білити
|
чорнити
|
Як?
|
біло
|
чорно
|
-
На які питання
можуть відповідати антоніми?
- На які (однакові чи неоднакові) питання відповідають
слова, що знаходяться в одній парі?
Висновок. Слова, що входять до антонімічної пари , завжди відповідають
на одне і теж саме питання .
- Найчастіше
антоніми вживаються в прислів'ях , загадках , казках.(На дошці плакат)
Вдень спочиваю, а вночі літаю,
маю круглі очі, бачу серед ночі.
(Сова)
Ледащого всі обминають, а
роботящого всі вітають.
- Які назви казок
містять антоніми ? («Правда і кривда», «Про бідного та багатого»)
- Які ж слова
називаються антонімами ?
V. Закріплення знань і вмінь учнів.
V. Закріплення знань і вмінь учнів.
1. - Подорожуємо далі стежиною
осіннього лісу. Ось на галявині нас зустрічає квітка. Відірвіть пелюсточку,
прочитайте слова, доберіть антоніми. ( На
дошці квітка . На пелюстках записані слова : вранці , добро, великий,багато,
день , зустрічають.)
Вранці -
ввечері.
Добро — зло.
Великий - малий.
Багато — мало.
День - ніч.
Зустрічають - проводжають,
- Квітка має ще одне завдання для вас. Розгорніть
підручник на с . 65. Знайдіть вправу 146 . Прочитайте завдання.(самостійно)
2.Фізкультхвилинка.
-А ось на
гілочці білка. Вона пропонує вам
відпочити.
Що ж, мабуть, прийшла пора
Всім вам трішки відпочити .
Хоче на фізкультхвилинку
Усіх білочка запросити .
Встаньте , діти, усміхніться ,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день
вчорашній
І до сонця
потягніться,
Покружляли, потяглися
Й до роботи знов
взялися.
3.Робота в парах
-Нам пропонують попрацювати разом мурашки. (малюнок мурашок) Вони люблять працювати
дружно.(завдання на картках)
Прочитайте
, спишіть, підкреслити антоніми.
Або розумно казати, або зовсім
мовчати .
Праця має
гіркий корінь та солодкий плід.
|
Прочитайте
, спишіть, підкреслити антоніми.
Згода дім
будує, а незгода руйнує.
Від
рідної землі віє теплом, а від чужої холодом.
|
4.Крокуємо по стежинці
кмітливості.
Я-антонім слова
літа.
В мене біла тепла
свита,
Хоч мороз люблю
сама,
Адже звуть мене
(зима).
Я- антом шуму ,
стуку ,
Уночі без мене
мука,
Для спочинку
наймиліша,
Відгадайте , хто я
? (тиша).
5. Творче завдання
-Ось на с зустрічає їжачок. (малюнок
їжака) Він дає вам завдання уявити себе
письменниками і спробувати переробити текст, замінивши виділені слова антонімами.
письменниками і спробувати переробити текст, замінивши виділені слова антонімами.
Запізнилися
Увечері я з товаришами пішов до поїзда. До станції було далеко.
Дув холодний вітер і йти було важко. Прийшли ми до станції, а
поїзд саме відійшов. Як гарно, що
ми запізнилися.
- Отже , як бачимо , діти , за допомогою
антонімів можна побудувати і зв'язні тексти з протилежним
значенням.
V І. Підсумок уроку
.
- Лісова стежинка привела нас до країни Лексика. Зустрічає
нас тут Мудра Сова. Вона вас запитує:
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Як називаються слова протилежні за значенням?
- Коли найчастіше вживаються слова - антоніми в нашому
мовленні ?
- На які питання можуть відповідати слова - антоніми ? А що
допомогло нам успішно працювати ?
VII Домашнє
завдання.
-Щоб ви не забули того , що вчили на уроці Сова
пропонує виконати вдома вправу 149. В. р. - виписати із читанки 2 прислів'я з
антонімами.
Дякую всім , хто
працював ,
В зошитах гарно
писав ,
На всі запитання
відповідав,
Різні тексти читав,
Та
тим , хто в гості завітав
Немає коментарів:
Дописати коментар