четвер, 5 січня 2017 р.

Урок читання




Картинки по запросу картинки хоробре кошеня

  Читання
Урок №_____________
Дата_____________
Тема: В оповіданні про те, що письменник сам бачив і переживав. О.Копиленко «Хоробре кошеня»
Мета: закріпити знання про жанр літератури – оповідання, про особливості цього художнього твору; розширити знання про життєвий і творчий шлях
О. Копиленка,  удосконалювати навички свідомого, правильного, виразного та емоційного читання; формувати вміння працювати з прозовим твором, виділяти в ньому наукову інформацію, складати план. Розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, творче мислення, уяву, увагу, аналітико-синтетичну діяльність учнів. Виховувати любов до тварин; сприяти розвитку зацікавленості до невідомих фактів з життя тварин.
Обладнання: портрет О.Копиленка, збірка творів письменника «Як вони поживають», картки із завданнями для роботи в групах.
Тип  уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності учнів.
1.Привітання.
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
2. Релаксація (настанова на роботу).
-   Діти, покажіть свої розумні, добрі і хороші оченята. В них я бачу уважність, старанність. Наполегливість, бажання досліджувати і пізнавати, творити і відкривати таємниці. Поверніться один до одного, подаруйте усмішку, налаштуйтеся на позитивний лад роботи на уроці. Відчули потребу працювати? Успіхів вам!
3. Вправа «Саморефлексія»
- Що ви знаєте , вмієте і цінуєте, позначте +, а якщо ні – позначкою –
ЗНАЮ
Про творчий і життєвий шлях О. Копиленка

Що таке оповідання

Твори  О. Копиленка

ВМІЮ
Виразно читати

Уважно слухати

Працювати у парах

ЦІНУЮ
Думки товаришів

Корисні поради

ІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Тепер я бачу над чим нам потрібно попрацювати.  Сьогодні ми ознайомимось із твором цього автора «Хоробре кошеня», удосконалимо навички свідомого, правильного, виразного та емоційного читання; формуватимемо вміння працювати з прозовим твором, виділяти в ньому наукову інформацію, складати план.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Мовно-артикуляційні вправи.
Гра «Де ж це наш пустунчик-язичок?»
Заховавсь за біленький тинок,
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкайте губками.
Поклацайте зубками.
Продзижчіть, як комарик.
Продиркайте, як трактор.
Прошуміть, як вітерець.
Посичіть, як гуска.

Робота над чистомовкою
Чі-чі-чі — сидить кіт на  … (печі.)
Ла-ла-ла — миша від нього … (втекла).
Енько-енько-енько — в нірку вскочила   … (швиденько.)
Та-та-та — сміється з нашого  … ( кота).

Складовий аукціон
Ча — (час, часник, чай, чайка, чари...)
Чо — (чоботи, чоловік, чорний, чоло...)
Че — (черевик, червень, чернетка, чесність...)

2.Перевірка домашнього завдання

Гра «Шифрувальник»
Використовуючи арифметичні дії, розшифруйте запис:
ОПРО – Р + ВАД – АД + ІД + АНЯ – Я + НЯ =  ?
-   Що таке оповідання?
-   Що таке проза?
-   Які бувають оповідання?

 3. Повторення про життєвий шлях О. Копиленка
- А зараз перевіримо чи запам’ятали ви те, про що ми говорили на попередньому уроці.
- Я показуватиму вам тези , а ви скажете,  чи згідні ви з цим.

1. Народився О.Копиленко на Полтавщині. (Так)
2. Батько письменника був учителем. ( Ні,  залізничником)
3. Олександр Іванович став біологом.(Ні)

4. Олександра в школі дражнили «зоологом». (так)

5. Він – великий природолюб. Купував пташок і випускав на волю.(Так)

6. Він був заповзятим рибалкою, готував снасть, але так і не знаходив часу виїхати на річку з вудкою.(Так)

7. Повертаючись з полювання, він приносив синові зайчика.(Ні)

8. Він мав таку здатність — помічати незвичайне, цікаве у звичному та буденному. (Так)


ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Робота з текстом «Хоробре кошеня».

1. Словникова робота. Прийом «Видимо – невидимо».
Робота в групах.
На дошці картки зі словами, різного кольору, величини, шрифту.
Завдання: перечитати слова за 1 хв – 1,5 хв ( далі вчитель забирає з дошки ці слова), записати їх з пам’яті, потім обмінятися списком слів з іншою групою, вписуючи ручкою іншого кольору потрібні слова. Далі діти називають слова, значення яких їм відомі, вчитель відкриває  ці слова. З’ясовуються значення незрозумілих слів.
вранішнє                         залози
 потові                              полювання
 ризикованим                  нахаба
 малий                              способом
 з’являється                    з-за погрібника
•    Читання «луною» з різною інтонацією у голосі.
•    Уточнення значень незрозумілих слів.
Потові залози - це органи, які  утворюють і виділяють піт.
Погрібник -надбудова над погребом.
•    Встановлення логічних зв’язків між словами лівої і правої колонки.                                                                                                           
2. Первинне читання тексту вчителем.
-  Від чийого імені веде оповідь автор?

3. Бесіда за прочитаним текстом.
- Від чийого імені веде оповідь автор?
- Який випадок описано у творі?

Фізкультхвилинка

4. Повторне читання тексту.
«Пробігтися очима» по тексту і підготуватися до вибіркового читання.

5.Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
- Де відбувалися події?
- Хто головні герої твору?
- Хто розповів історію?
- Звідки повертався автор?
- Яка погода була надворі?
- Які наукові відомості про собак є у творі? Зачитайте.
- Як кошеня рятувалося від спеки?
 - Поясніть значення приказки: «Живуть, як кішка з собакою».
- Чи відповідає вона змісту оповідання Олександра Копиленка?
- Доведіть, що прочитаний твір є оповіданням.
- Яку іншу назву для оповідання придумали б ви ?

6. Складання плану до оповідання.
Робота в парах
За допомогою виділених у тексті слів скласти план і переказати зміст оповідання. Спочатку діти працюють у парах(складають план).

7. Фізкультпауза «Пантоміма».
 За допомогою міміки і жестів показати емоції:
•    Розморений спекою собака Гопак.
•    Кошеня, що засунуло голову в пащу собаки.
•    Здивований Гопак.

8. Робота над виробленням навичок читання.
•    Гра «Розвідники».
-    Підрахувати, скільки разів у тексті зустрілися слова: кошеня, Гопак.
•    Гра «Небо - кидок» (за 1 абзацем).
•    Гра «Вовк і заєць» (за 5 абзацем).   

V. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Поділ учнів на групи за улюбленими домашніми тваринами.

Робота в групах. (Резерв)
I група. «Котик». Обрати джерело, з якого можна дізнатися про наявність потових залоз у собак. Прочитати про це. (На столі орфографічний словник,  тлумачний словник, енциклопедія «Тварини», «Казки про тварин».)

II група. «Песик». Скласти діалог між кошеням і Гопаком.

III група. «Папуга». Взяти інтерв’ю у Гопака.

IV група. «Черепаха». Уявити, що Гопак був злим собакою. Як би розгорталися події далі? Опишіть розгортання подій. 
Презентація роботи в групах.

VI. Підсумок уроку
1. Вправа «Обговорюймо»
-   Візьміть свої таблички. Чи можемо ми поставити  позначку  + там, де була позначка  - ?

2. Оцінювання роботи на уроці.
Гра «Пальчики». (Діти на кожне твердження, з яким погоджуються, розгинають пальчик свого кулачка.)
1. Сьогодні на уроці я був активним і старанним.
2. Я хотів би прочитати ще твори цього автора.
3. Я поглибив свої знання про тварин, їхню , іноді несподівану, поведінку.
4.  Вдома я розповім батькам про свої успіхи на уроці.
5. Із задоволенням виконаю домашнє завдання і чекатиму з нетерпінням наступного уроку літературного читання.

Домашнє завдання.
1. Читати і переказувати оповідання «Хоробре кошеня»
2. Скласти діалоги за прочитаним твором ( за вибором): «Розмова по телефону», «Зустріч з кінологом»

Немає коментарів:

Дописати коментар